Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Rozumiem

Ako prihlásený užívateľ máte možnosť nastaviť si zobrazenie Heureky.

Zobraziť pôvodnú Heureku

Ako vybrať mobilný telefón?

Na tuzemskom trhu nájdete stovky rôznych telefónov od desiatok výrobcov. Líšia sa operačným systémom, konštrukciou, výbavou, fotoaparátom a mnohými ďalšími parametrami. Laik sa tak len ťažko v celej ponuke zorientuje, s telefónom však trávime veľa času a pre mnohých z nás už čiastočne nahrádza počítač. Výberu mobilného telefónu sa preto oplatí venovať dostatok času a pozornosti – a od toho sme tu my, aby sme vám pomohli.

 • Regina, redaktorka Heureka.sk
 • Doba čítania: 7 min.

Druhy mobilných telefónov

Inteligentné telefóny (smartphony)

Najlacnejšie smartphony s operačným systémom Android zakúpite už od 60 €. Vhodné sú predovšetkým pre tých, ktorí chcú komunikovať online a využívať aplikácie, ako sú internet banking alebo Facebook. Smartphony v cenovej kategórii zhruba medzi 240 - 600 € výbavou uspokoja prevažnú väčšinu užívateľov. Majú jemné displeje, solídne fotoaparáty a hardvér, ktorý si poradí aj s pokročilejšími operáciami. Cena najvybavenejších telefónov sa často šplhá cez 800 €, za takto vysokú cenu však získate to najlepšie, čo je aktuálne na trhu k dispozícii.

Takéto smartfóny majú fotoaparáty vhodné skôr na núdzové použitie, displeje s nižším rozlíšením a slabý hardware, ktorý však obvykle postačí na väčšinu bežných aplikácií aj jednoduchšie hry. Dnes je aj v najnižšej triede štandardom rýchle internetové pripojenie LTE, naopak technológia NFC slúžiaca okrem iného na bezkontaktné platenie tu býva skôr výnimkou.

Poskytuje vyššiu kvalitu služieb ako sú záznam 4K videa alebo hry s 3D grafikou. Štandardom sa stáva aj čítačka odtlačkov prstov a NFC, nájdete tu aj modely odolné voči vode alebo podporujúce bezdrôtové nabíjanie.

Znamená to predovšetkým displej s ultra-vysokým rozlíšením, výkonný procesor, ktorý sa nezadýcha za žiadnej situácie, veľmi kvalitný fotoaparát, veľké úložisko a kompletnú dátovú výbavu. Telefóny, ktoré sú vlajkovými loďami, výrobcovia dodatočne podporujú a štandardne garantujú aktualizácie aspoň po dobu dvoch rokov od dátumu uvedenia na trh. Cenový rozdiel oproti napríklad minuloročným top modelom alebo niektorým zástupcom strednej triedy býva na druhej strane vyšší, ako rozdiel v praktickom používaní.

Dotykové telefóny

 • Rýchly internet

 • Nepreberné množstvo aplikácií

 • Kvalitný fotoaparát a video záznam

 • Veľká kapacita úložiska

 • Krátka výdrž batérie

 • Menšia odolnosť proti nárazom

Kombinované telefóny

Telefónov, ktoré kombinujú fyzickú klávesnicu a dotykový displej, na trhu nie je veľa. Pri svojich klasických telefónoch tento koncept využívala Nokia, posledné skladové zásoby sú už takmer vyčerpané.

V súčasnosti také telefóny vyrába Blackberry a jedná sa prakticky o jediné zariadenia, ktoré kombinujú fyzickú klávesnicu s nadštandardnou výbavou a operačným systémom Android.

 • Pohodlné zadávanie textu

 • Obmedzená podpora aplikácií pre OS Blackberry

Tlačidlové telefóny

Klasické mobilné telefóny s fyzickou klávesnicou sú už niekoľko rokov len okrajovou záležitosťou. Až na výnimky tak zoženiete iba jednoduché zariadenia so základnými funkciami, maximálne doplnenými o MP3 prehrávač a jednoduchý fotoaparát. Pokiaľ nepotrebujete prístup k internetu a stačí vám možnosť volať a posielať správy, ide o ideálnu voľbu.

Drahšie modely síce možnosť pripojenia k internetu majú, na malých obrazovkách ale prezeranie stránok nie je príliš pohodlné. Výhodou týchto telefónov býva väčšia odolnosť a batéria bez problému vydrží týždeň, čo je u smartfónov takmer nedosiahnuteľná doba. K dispozícii je tiež niekoľko odolných telefónov, ktoré prežijú aj pády z výšky alebo ponorenie do vody. Tie sa oplatia predovšetkým pokiaľ nosíte telefón v rizikovom prostredí, napríklad na stavbe alebo pri vode.

Tlačidlové mobilné telefóny

 • Dlhá výdrž batérie

 • Odolná konštrukcia

 • Nízka cena

 • Prevažne bez pripojenia k internetu

 • Absencia aplikácií

 • Nízka kvalita fotografií aj videí

Medzi tlačidlovými telefónmi sú populárne predovšetkým mobily pre seniorov. Ich špecifickými znakmi sú predovšetkým veľká klávesnica s čitateľnými písmenami a prehľadné prostredie s tými najnutnejšími funkciami. Väčšinou bývajú vybavené aj SOS tlačidlom, ktoré po stlačení zavolá/rozošle správy na vybrané kontakty.

Mobilné telefóny pre seniorov

 • Jednoduché ovládanie - vhodné pre seniorov

 • Dlhá výdrž batérie

 • SOS tlačidlo

 • Prevažne bez pripojenia k internetu

 • Absencia aplikácií

 • Nízka kvalita fotografií aj videí

Parametre

Ak chcete iba telefonovať, písať správy, využívať sociálne siete a počúvať hudbu, potom nie je potrebné kupovať high-endový telefón, pretože podobnú službu zvládne aj zariadenie nižšej strednej triedy za štvrtinovú cenu. Niektoré telefóny v tejto kategórii môžu však mať problém napríklad s plynulosťou systému, čo je aj pri základnom využívaní na obtiaž. Najčastejšie tento jav spôsobuje nedostatočne optimalizovaný systém alebo malá interná pamäť, ktorú kompletne zahltí neustále sa zväčšujúca aplikácia.

Zobraziť viac

Zvučné meno výrobcu dnes už nie je nutne zárukou kvality, jedným z dôležitých parametrov ale je, ako sa daná spoločnosť stará o vydané telefóny. Niektorí výrobcovia telefón vypustia na trh a opravujú len tie najnutnejšie chyby, iní ale pokojne vydávajú aktualizácie na najnovšiu verziu systému po dva roky. Všeobecne platí, že podpora je lepšia u drahších zariadení, ale aj niektoré lacnejšie sú na tom v tomto ohľade dobre.

Veľkosť telefónu

Veľkosť celého zariadenia je pochopiteľne do značnej miery závislá práve od uhlopriečky obrazovky. Menší telefón je pohodlnejší na držanie a lepšie sa nosí vo vrecku, na väčšom sa zase lepšie prezerajú internetové stránky a sledujú multimédiá. Väčší displej tiež oceníte, pokiaľ je pre vás telefón pracovným nástrojom. Pri tlačidlových telefónoch stále platí, že sa zmestia aj do malého vrecka, pri smartfónoch sa však veľkosť obrazoviek najčastejšie pohybuje okolo 6 palcov.

Veľkosť displeja z veľkej časti určuje rozmery telefónu, zamerajte sa ale aj na veľkosť okrajov. Na trhu nájdete smartfóny s displejom s uhlopriečkou 5,5 palcov, ktoré sú rozmernejšie ako niektoré iné so šesťpalcovým panelom. Menší displej znamená kompaktnejšie zariadenie, jednoduchšie držanie a ovládanie jednou rukou, pri väčšom je zase výhodou pohodlnejšie prezeranie webu, písanie a sledovanie videí.

Displej

U mobilných telefónov sa líšia tiež pomery strán, v súčasnosti sa preferujú podlhovastejšie displeje o pomeroch 18:9, či dokonca 21:9. Výhodou takejto obrazovky je možnosť zobraziť viac obsahu naraz, vďaka zachovaniu šírky telefónu je ale pritom stále možné ho pohodlne držať jednou rukou.

Zamerajte sa tiež na rozlíšení – základom je v dnešnej dobe HD so 720 pixelmi na šírku, kvalitnejší obraz poskytne ale až Full HD s 1 080 px na šírku. Najkvalitnejšie telefóny potom využívajú displeje s 1 440 px (QHD), či dokonca 2 160 px (UHD) na šírku. Kvalitu displeja neurčuje len samotné rozlíšenie, ale jeho pomer k uhlopriečke. Ten sa vyjadruje pomocou pixelov na palec (ppi). Skutočne jemné zobrazenie vám poskytnú telefóny s 300 ppi a viac, tie najlepšie obrazovky potom ponúkajú aj výrazne cez 400 ppi.

Pozornosť venujte tiež obnovovacej frekvencii displeja. Do nedávna mali všetky mobily 60 Hz panely, dnes sa však stretávame aj s "rýchlejšími" displejmi. V strednej triede mobilov už narazíte na 90 Hz panely, vrcholné modely potom ponúkajú až 120, alebo dokonca 144 Hz. Vyššia obnovovacia frekvencia sa pozitívne prejavuje na plynulosti zobrazenia, či už pri prechádzaní rozhraním a surfovaní na internete, tak aj pre hranie.

Zobrazovacie technológie

Najčastejšie sa stretnete s dvoma zobrazovacími technológiami. Častejšie IPS LCD obrazovky fungujú na princípe tekutých kryštálov, majú verné farebné podanie, ale trochu slabšiu čiernu. AMOLED obrazovky sú zostavené z obrovského množstva miniatúrnych LED diód a farby u nich pôsobia živšie, niekedy môže sýtosť ale byť až neprirodzená.

Procesor

Procesor je v podstate mozog telefónu a jeho výkon ovplyvňuje bežný chod, rýchlosť a prevádzku aplikácií. V dnešnej dobe sú štandardom štvorjadrové procesory a už od ceny 160 € nájdete aj modely s ôsmimi jadrami. Pri niektorých osemjadrových zariadeniach je polovica jadier úspornejšia a druhá výkonnejšia, v závislosti od aktuálneho vyťaženia sa medzi nimi prepína.

Ďalším parametrom je frekvencia, ktorá udáva množstvo inštrukcií, ktoré dokáže čip za sekundu vykonať, zjednodušene povedané teda rýchlosť. Všeobecne platí, že čím väčšia frekvencia, tým výkonnejší procesor. Ale aj 1,4 GHz, čo je v súčasnosti štandard aj pri lacnejších zariadeniach, je dostačujúci parameter pre väčšinu operácií. Podobne ako megapixely pri fotoaparáte totiž frekvencia nie je úplne určujúca a závisí aj od ďalších parametrov.

Typy procesorov

Hlavnými výrobcami sú v súčasnosti americký Qualcomm a čínsky MediaTek. Pri prvom je rozdelenie veľmi jednoduché – čipy Snapdragon radu 2xx slúžia k základnému použitiu a menej náročným aplikáciám, rad 4xx už postačí aj na náročnejšie činnosti a jednoduchšie 3D hry, rad 6xx si poradí s väčšinou dostupných programov aj záznamom videa v 4K rozlíšení a rad 8xx predstavuje súčasnú špičku na trhu. Portfólio MediaTeku je o poznanie menej prehľadné, pri lacnejších smartfónoch totiž ponúka veľké množstvo čipov, jeho vyšší rad sa potom vyznačuje v názve slovom „Helios“.

Ďalšími výrobcami sú Apple, Samsung a Huawei, svoje procesory si ale držia iba pre svoje zariadenia.

Operačná pamäť (RAM)

Operačná pamäť, často tiež skrátene RAM, je zjednodušene povedané úložiskom pre bežiace procesy. Samotný systém aj aplikácie si tu tak ukladajú dočasné súbory, napríklad môže ísť o aktuálne otvorené stránky vo webovom prehliadači. Čím väčšia je operačná pamäť, tým viac procesov môže bežať na pozadí. Štandardom pre dostatočnú plynulosť a schopnosť udržať viac bežiacich programov zároveň sú 2–4 GB, pokiaľ by vám to nestačilo, dajú sa zakúpiť telefóny s RAM 6 GB a viac.

Užívateľská pamäť a možnosti rozšírenia

Do tejto internej pamäte sa ukladajú stiahnuté aplikácie, súbory, hudba alebo fotografie. Vhodná veľkosť úložiska záleží na vašich požiadavkách, napríklad 16 GB postačí naozaj len tým najmenej náročným používateľom. Štandardom je dnes 64 GB.

Rozšírenie užívateľskej pamäte

Smartphony často ponúkajú možnosť rozšírenia o pamäťové karty typu microSD, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú až o veľkosti 512 GB. Nie všetky smartfóny však takto veľké pamäťové karty podporujú a je preto dobré overiť si maximálnu podporovanú kapacitu.

Pri výbere majte na pamäti, že údaj uvedený v parametroch je vyšší ako reálne dostupná pamäť. Napríklad pri telefóne s deklarovaným 64GB úložiskom bežne budete mať k dispozícii zhruba 50 - 55 GB, zvyšnú časť si odhryzne systém a predinštalované aplikácie. Aktualizácie systému a aplikácií navyše postupne ukrajujú ďalšie miesto, dostatočná rezerva je tak pre dlhú životnosť telefónu kľúčová.

Fotoaparát

Kvalita snímačov v mobilných telefónoch v súčasnosti dosahuje takú úroveň, že z trhu postupne vytláčajú segment kompaktných fotoaparátov. Platí to najmä pri drahších telefónoch, niekedy prezývaných fotomobilmi, ktoré často disponujú hneď niekoľkými snímačmi. Stretnúť sa tak môžete s duálnymi alebo trojitými fotoaparátmi. Tie môžu mať rôznu ohniskovú vzdialenosť, kedy je jeden fotoaparát vhodnejší napríklad pre širokouhlé zábery a druhý naopak pre makro fotografie.

Čo znamená počet megapaixelov?

Samotný údaj o počte megapixelov o kvalite fotoaparátu príliš nevypovedá, je ale dôležitý vo vzťahu k veľkosti snímača, od čoho sa odvíja aj fyzická veľkosť jedného pixelu. Čím je väčšia, tým viac obrazových informácií dokáže zachytiť, čo znamená vyššiu kvalitu fotografií. Pri najkvalitnejších fotomobiloch sa veľkosť jedného pixelu na snímači pohybuje okolo 1,4 μm.

Dôležitým parametrom je svetelnosť (zapisuje sa vo formáte f/číslo), ktorá udáva, ako veľmi sa dokáže otvoriť clona fotoaparátu a tým aj koľko svetla dopadne na snímač. Zjednodušene povedané, čím nižšie je číslo, tým lepšie bude fotoaparát fotiť za zlých svetelných podmienok. Na to má vplyv aj prítomnosť optickej stabilizácie, ktorá dokáže udržať ostrý obraz aj pri dlhšom snímaní bez negatívneho dopadu na kvalitu. Nájdete ju však iba v drahších telefónoch.

Pokiaľ na fotoaparát v telefóne máte veľké nároky, nájdite si pri konkrétnom modeli ukážkové fotografie za rôznych svetelných podmienok – práve z nich najlepšie spoznáte, ako na tom telefón v skutočnosti je.

Pozornosť venujte tiež kvalite videa, najlepšie telefóny dokážu zachytiť obraz v 4K rozlíšení, lacnejšie si potom musia poradiť s Full HD. To je síce menej detailné, ale zaberie výrazne menej miesta úložiska. Snímková frekvencia je štandardne 30 snímok za sekundu. Videá so 60 snímkami za sekundu pôsobia živšie je možné ich spomaliť na polovicu bez straty plynulosti. Niektoré telefóny umožňujú aj zachytenie spomalených záberov so 120 sn./s.

Pokiaľ často fotíte, venujte pozornosť kvalite fotoaparátu

Funkcie a vlastnosti

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania

Napriek tomu, že sú batérie v inteligentných telefónoch často aj niekoľkokrát väčšie ako u tých klasických tlačidlových, veľké displeje a výkonné procesory si vyberajú svoju daň a väčšina smartfonov pri bežnom používaní vydrží maximálne dva dni.

Určujúcim parametrom je kapacita udávaná v mAh (miliampérhodina), dôležité však je prihliadať aj na to, aký je telefón výkonný a aký veľký a kvalitný má displej. U lacnejšieho smartfonu s HD displejom môže stačiť cca 2 500mAh akumulátor, vysoko výkonný telefón s QHD obrazovkou takú energiu ale spotrebuje výrazne rýchlejšie. Pokiaľ potrebujete nadštandardnú výdrž, hľadajte zariadenie s aspoň 5 000 mAh.

Príjemnou funkciou je podpora rýchleho nabíjania, ktorá dokáže skrátiť čas potrebný na plné dobitie pokojne aj na polovicu - pokojne aj za 90 minút, pokiaľ disponujú USB-C konektorom, prípadne pod dve hodiny s microUSB.

Vybrané smartphony podporujú bezdrôtové dobíjanie, kedy nie je potrebné pripájať kábel, ale iba telefón zadnou stranou položiť na dobíjaciu plochu, keď telefón podporuje technológiu Qi. Tá bola nedávno určená ako štandard pre bezdrôtové dobíjanie a všetky nabíjačky tak budú fungovať práve na ňu. Nabíjanie cez kábel je vždy rýchlejšie.

Odolnosť

Odolné mobilné telefóny sú projektované do náročných podmienok tak, aby prežili mechanické poškodenie aj prírodné živly.

Certifikácia IP udáva mieru ochrany proti prachu a vode, vyjadruje sa kódom v tvare IPxx. Ide ale o normu, ktorá meria odolnosť voči vniknutiu vody a pevných látok do telefónu za presne daných podmienok.

Ako sa vyznať v označení IP?

Prvá číslica udáva stupeň ochrany proti vniknutiu pevných látok, teda napríklad prachu. Odolné smartfóny mávajú v prevažnej väčšine najvyšší stupeň 6, teda úplnú odolnosť, alebo nižší stupeň 5.

Druhé číslo označuje odolnosť voči vode na stupnici od 1 do 8. Najčastejšie telefóny ponúkajú buď hodnotu 4 (voči vode striekajúcej zo všetkých smerov), hodnotu 7 (odolá aj krátkemu ponoreniu) a stupeň 8 (potopenie do hĺbky až 1,5 metra po dobu 30 minút).

Outdoorové telefóny bývajú odolné nielen voči prachu a vode, ale aj nárazu. Toho výrobca docieli použitím robustnej pogumovanej konštrukcie, ktorá absorbuje nárazy a kvalitného krycieho skla na displeji. Nevýhodou takýchto zariadení je, že sú veľké a ťažké, zároveň výrazne drahšie ako štandardné telefóny s porovnateľnou výbavou.

Spôsob odomykania telefónu

Pomerne bežnou súčasťou výbavy je dnes aj čítačka odtlačkov prstov. Výrobcovia ju umiestňujú na zadnú stranu pod fotoaparát, priamo do obrazovky, alebo na bočnú stranu telefónu. Napriek tomu, že je zabezpečenie pomocou odtlačkov prstov pomerne bezpečné, čítačky kvôli svojim rozmerom snímajú len jeho časť. Najmä menej presné skenery nemusia byť neprekonateľnou prekážkou pre skúsených útočníkov.

Tri druhy čítačiek odtlačkov prstov

Najjednoduchšie optické využívajú iba 2D obrazový sken prsta, preto je možné ich oklamať napríklad vytlačeným odtlačkom. Navyše nie sú príliš spoľahlivé.

Častejšie sa preto stretnete s čítačkami kapacitnými, ktoré tvorí sústava miniatúrnych kondenzátorov. Na nich po dotyku vzniká elektrický výboj, pomocou ktorého čítačka vymodeluje relatívne presný 3D obraz prsta. Tento typ čítačky je vďaka tomu bezpečnejší a rýchlejší.

Najmodernejšou technológiou sú ultrazvukové skenery, ktoré sa využívajú práve pri telefónoch s čítačkou integrovanou do displeja. Tie tvoria vysielač a prijímač ultrazvukového signálu, 3D obraz prsta je tak vytváraný porovnaním odoslaného a prijatého signálu. Výhodou tohto typu je rýchlosť, spoľahlivosť a fakt, že funguje aj s mokrými či špinavými rukami.

Ďalším variantom zabezpečenia je skenovanie tváre. To je najdokonalejšie pri telefónoch od spoločnosti Apple, pri ostatných smartfónoch bolo jednoduchšie systém oklamať, napríklad pomocou tváre vytlačenej na 3D tlačiarni. Najmä pri high-endových modeloch sa ale situácia neustále zlepšuje.

Dual SIM

Veľa telefónov v súčasnosti ponúka podporu dvoch SIM kariet alebo sú vyrábané vo variantoch pre jednu aj dve SIM karty. Hodí sa to napríklad pri cestách mimo Európsku úniu, kde môžete do druhého slotu vložiť predplatenú kartu miestneho operátora a neutrácať tak vysoké čiastky za dáta.

Mnoho výrobcov v súčasnosti používa takzvané hybridné sloty, kedy je jeden určený pre SIM a druhý univerzálny pre SIM a pamäťovú kartu. Pri používaní dvoch SIM tak ale stratíte možnosť rozšírenia pamäte. Výrobcovia bohužiaľ označujú ako dual SIM zhodne aj telefóny s dvoma samostatnými SIM slotmi aj s jedným zdieľaným, je tak potrebné zapátrať v recenziách alebo kontaktovať predajcu.

Ďalšie užitočné technológie a vlastnosti

 • USB OTG - s pomocou redukcie je možné k mobilu pripojiť flashdisky, niektoré pevné disky alebo napríklad čítačky SD kariet.
 • Notifikačná dióda - indikuje zmeškané hovory, prichádzajúce správy a ďalšie notifikácie, aj keď telefón leží na stole
 • 5G - nastupujúca technológia rýchlych sietí 5G
 • Infraport - možnosť použiť mobil ako diaľkové ovládanie najrôznejšej elektroniky, ako sú televízory, klimatizácia, atď.
 • Vodeodolnosť - telefónu nevadí striekajúca voda, niektoré z nich je možné aj ponoriť do vody
 • NFC - funkcia zaisťujúca rýchlu a zabezpečenú výmenu dát na krátku vzdialenosť, využívaná najmä pri platbách mobilom
Mobil s platobnou funkciou

Príslušenstvo

Puzdrá na mobilné telefóny

Kryty na mobilné telefóny

Tvrdené sklá pre mobilné telefóny

Ochranné fólie pre mobilné telefóny

Batérie pre mobilné telefóny - originálne

Držiaky na mobil

Držiaky na selfie

Nabíjačky pre mobilné telefóny

Bezdrôtové nabíjačky

Handsfree

LCD displeje k mobilným telefónom

Sim karty a kupóny

Stylusy

Prívesky na mobil

Batérie pre bezdrôtové telefóny

Najčastejšie otázky

Oplatí sa zaobstarať telefón s 5G pripojením?

Väčšina novších modelov už 5G podporuje – ponúka vyššiu rýchlosť (sťahovanie a nahrávanie dokumentov) a nižšiu dobu odozvy. Tú ocenia predovšetkým hráči, ktorí okamžité prevedenie akcie spoznajú najsilnejšie. Naopak vyššie nároky na hardvér rýchlejšie vybíjajú batériu – to sa snaží kompenzovať nové procesory. Pokiaľ je jeden model telefónu vyrábaný vo verzii 5G a 4G, bude 5G drahší - zvážte teda, či ich skutočne naplno využijete.

Aký telefón zaobstarať pre dieťa?

Typ mobilného telefónu sa odvíja od veku dieťaťa, pre tých najmenších bude stačiť obyčajný tlačidlový model, ktorý je odolnejší a zvládne aj divoké detské dobrodružstvá a neopatrné zaobchádzanie. Ak už chcete pokročilejšie funkcie, ako je sledovanie polohy, aby ste mali svoju ratolesť pod dohľadom, vyberajte medzi základnými smartfónmi, ktoré majú zabudovanú GPS a prístup k internetu. Sledovanie polohy však môžete vyriešiť obstaraním špeciálnej kľúčenky s pohybovým senzorom. V prípade, že sa rozhodnete pre smartfón, môžete využiť funkcie rodičovských zámkov, ktoré napríklad zneprístupnia vybrané weby.

Telefón sa rýchlo vybíja, čo s tým?

Pokiaľ výrazne klesne výdrž batérie, je s najväčšou pravdepodobnosťou nutné ju vymeniť. U inteligentných telefónov sa obráťte na autorizovaný servis, pokiaľ je stále v záruke - akonáhle totiž porušíte pečať, stratíte na ňu nárok.

Ďalším dôvodom môže byť väčšie množstvo aplikácií spustených na pozadí, ktoré znižujú výkon a ukrajujú z kapacity batérie.