Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Mobilné telefóny

Ako vybrať mobilný telefón?

 
Nájdite ideálneho spoločníka pre každý deň.
 
Mobilný telefón je pre mnohých z nás nenahraditeľný, požiadavky každého sú ale odlišné. Vyberte si taký, ktorý bude vyhovovať práve vám.
 
 
 
 
Na tuzemskom trhu nájdete stovky rôznych telefónov od desiatky výrobcov. Líšia sa operačným systémom, konštrukciou, výbavou a mnohými ďalšími parametrami. Laik tak nemá šancu sa v ponuke zorientovať. S telefónom ale trávime každý deň a pre mnohých z nás už čiastočne nahrádza počítač. Výberu telefónu sa preto oplatí venovať dostatok času.
 
 
 

Základné rozdelenie

 

Tlačidlové telefóny

Klasické telefóny s fyzickou klávesnicou sú už niekoľko rokov len okrajovou záležitosťou. Až na výnimky tak zoženiete iba jednoduché zariadenia so základnými funkciami, maximálne doplnenými o MP3 prehrávač a jednoduchý fotoaparát. Takéto telefóny budú vyhovovať predovšetkým tým, ktorí nepotrebujú byť pripojení k internetu a stačí im tak len možnosť volať a posielať správy. Zároveň sú cenovo veľmi dostupné.
 
Drahšie modely síce možnosť pripojenia k internetu majú, no na malých obrazovkách nie je prehliadanie stránok príliš pohodlné. Výhodou týchto telefónov býva väčšia odolnosť a batéria bez problému vydrží týždeň, čo je u smartphonov takmer nedosiahnuteľná doba.
 
K dispozícii je tiež niekoľko odolných modelov, ktoré prežijú väčšie pády alebo ponorenie do vody. To sa oplatí predovšetkým pri používaní telefónu v rizikovom prostredí, napríklad na stavbe či pri vode.
 
 
 

Chytré telefóny (smartphony)

Najlacnejšie smartphony s operačným systémom Android kúpite už od 60 eur. Vhodné sú predovšetkým pre tých, ktorí chcú komunikovať online a využívať aplikácie, ako sú internet banking či Facebook. Tieto smartphony majú fotoaparáty vhodné skôr pre núdzové použitie, displej s nižším rozlíšením a slabší hardvér, ktorý však obvykle postačí na väčšinu bežných aplikácií a jednoduchšie hry. Dnes je aj v najnižšej triede štandardom rýchle internetové pripojenie LTE, naopak technológia NFC slúžiaca k bezkontaktnému plateniu sa tu vyskytuje veľmi zriedkavo. 
 
Smartphony v cenovej kategórii zhruba medzi 230 - 450 eur už výbavou uspokojia drvivú väčšinu užívateľov. Majú jemné displeje, odolný fotoaparáty a hardvér, ktorý si poradí aj s pokročilejšími operáciami, ako sú záznam 4K videa alebo hry s 3D grafikou. Štandardom sa stáva aj čítačka odtlačkov prstov, nájdete tu aj modely odolné proti vode alebo podporujúce bezdrôtové nabíjanie.
 
•  High-end
Cena najvybavenejších telefónov sa často vyšplhá cez 750 eur, za tú cenu ale dostanete to najlepšie, čo je na trhu. Znamená to predovšetkým displej s ultra-vysokým rozlíšením, výkonný procesor, ktorý sa nezadýcha za žiadnej situácie, veľmi kvalitný fotoaparát, veľké úložisko a s kompletnou dátovou výbavou. U vlajkových lodí výrobcovia dbajú na dodatočnú podporu a štandardne tak od dátumu vpustenia na trh garantujú aktualizácie aspoň po dobu dvoch rokov. Cenový rozdiel oproti napríklad minuloročným top modelom alebo niektorým zástupcom strednej triedy býva na druhú stranu vyšší ako rozdiel v praktickom používaní. 
 
 

Kombinované telefóny

Telefónov, ktoré kombinujú fyzickú klávesnicu a dotykový displej, na trhu nie je mnoho. U klasických telefónov tento koncept využívala Nokia, posledné skladové zásoby sú už ale takmer vyčerpané. V súčasnosti takéto telefóny vyrába Blackberry a ide prakticky o jediné zariadenie, ktoré kombinuje fyzickú klávesnicu s nadštandardnou výbavou a operačným systémom Android.
 
 
 
 

Podľa čoho vyberať?

 
Pre zúženie výberu je potrebné si určiť, ako budete telefón využívať a čo od neho očakávate.
 
Ak chcete len telefonovať, písať správy, využívať sociálne siete a počúvať hudbu, potom nie je potrebné kupovať high-endový telefón, pretože podobnú službu zvládne aj zariadenie nižšej strednej triedy za štvrtinovú cenu.
 
 
Nahrádza vám telefón fotoaparát? V takom prípade hľadajte aspoň v strednej triede a vždy si vyhľadajte ukážkové fotografie, pretože počet megapixelov zďaleka nie je všetkým.
Ak používate telefón často alebo ste často na dlhšiu dobu bez prístupu k elektrine, siahnite po modeli s väčšou kapacitou batérie. To isté platí, ak ho využívate ako turistickú či cyklistickú navigáciu.
Ak radi hráte hry, zamerajte sa na použitý procesor. Ak chcete využívať možnosť bezkontaktných platieb telefónom, siahnite po modeli s NFC a zamerajte sa aj na to, či je pre vás dôležitá čítačka odtlačkov prstov.
Významným parametrom je tiež veľkosť.
 
 
Kritériom môže byť tiež dostupnosť príslušenstva. Čím 
populárnejšie zariadenie od známejšej značky, tým viac doplnkov k telefónu zoženiete, aspoň pár druhov puzdier však zaobstaráte aj na menej obľúbené zariadenia. Niektorí výrobcovia sú však ďalej a ponúkajú k telefónom napríklad 3D virtuálne okuliare, zariadenie do neho vložíte a následne ho môžete využívať pre virtuálnu realitu. Medzi ďalším exkluzívnym príslušenstvom môžete nájsť napríklad puzdra s batériou, špeciálne stylusy či na mieru vyrobené docky s podporou bezdrôtového dobíjania.
 
 
 
 

Operačné systémy

 
Trhu inteligentných telefónov v súčasnej dobe dominujú dva operačné systémy. Konkrétne ide o iOS, ktorý nájdete na všetkých iPhonoch, a Google Android, ktoré využívajú takmer všetky ostatné smartphony.
 
 
Výhodou iOS oproti Androidu je predovšetkým skutočnosť, že je vyvíjaný pre niekoľko konkrétnych telefónov a vďaka tomu výrobca využíva na maximum ich výkonnostný potenciál. Systém je tak maximálne plynulý a aplikácie sú perfektne vyladené. Zároveň sa Apple o svoje smartphony stará a aktualizácie vydáva pokojne aj tri roky po ich vydaní. Nevýhodou je celková uzavretosť systému, ktorý má veľmi obmedzené možnosti prispôsobenia a nemožno do neho inštalovať aplikácie z iných zdrojov, než je oficiálny obchod iTunes App Store.
 
Android má tiež oficiálny obchod s aplikáciami, ktorý nesie názov Google Play Store. Rovnako ako v prípade Applu tu tiež nakúpite hudbu, filmy a elektronické knihy. Aplikácie na Androide môžete inštalovať aj z iných zdrojov, než len skrz Play Store. V takom prípade je obozretnosť na mieste, mohlo by totiž hroziť, že takýto softvér bude napadnutý vírusom.
 
 
 
 

Procesor a operačná pamäť (RAM) 

 
Procesor telefónu je v podstate mozog telefónu a jeho výkon ovplyvňuje bežný chod, rýchlosť a prevádzku aplikácií. V dnešnej dobe sú štandardom štvorjadrové procesory a už od 150 eur nájdete aj modely s ôsmimi jadrami. U niektorých osemjadrových zariadení je polovica jadier úspornejšia a druhá výkonnejšia, v závislosti na aktuálnom vyťažení sa medzi nimi prepína.
Ďalším parametrom je frekvencia, ktorá udáva množstvo inštrukcií, ktoré dokáže čip za sekundu vykonať, zjednodušene povedané teda rýchlosť. Všeobecne platí, že čím väčšia frekvencia, tým výkonnejší procesor. Ale aj 1,4 GHz, čo je v súčasnosti štandard aj pri lacnejších zariadeniach, je dostačujúci parameter pre väčšinu operácií. Podobne ako megapixely pri fotoaparáte totiž frekvencia nie je úplne určujúca a závisí aj na ďalších parametroch.
 
 
Operačná pamäť, často tiež skrátene RAM, je zjednodušene povedané úložiskom pre bežiace procesy. Samotný systém aj aplikácie si tu ukladajú dočasné súbory, napríklad môže ísť o aktuálne otvorené stránky vo webovom prehliadači. Čím je väčšia pamäť, tým viac procesov môže bežať na pozadí. Štandardom pre dostatočnú plynulosť a schopnosť udržať viac bežiacich programov zároveň sú 2 GB, pre náročných sú v ponuke telefóny so 4 GB a viac.
 
 
 

Uživateľská pamäť a možnosti rozšírenia

 
Užívateľská pamäť vyjadruje kapacitu úložiska mobilného telefónu. Do tejto pamäti sa ukladajú stiahnuté aplikácie, súbory, hudba alebo fotografie. Pri výbere majte na pamäti, že údaje uvedené v parametroch sú vyššie ako reálne dostupná pamäť.
Napríklad pri telefóne s deklarovaným 16GB úložiskom budete mať bežne k dispozícii približne 8-11 GB, zvyšnú časť si odhryzne systém a predinštalované aplikácie. Aktualizácia systému a aplikácie navyše postupne ukrajujú ďalšie miesto, dostatočná rezerva je tak pre dlhú životnosť telefónu kľúčová.
Maximálna súčasná hodnota pamäte v smartphone je 256 GB.
 
 
 
 

Fotoaparát

 
Ľudia často určujú kvalitu fotoaparátu podľa počtu megapixelov, tento údaj má ale na výsledné fotografie minimálny vplyv. Dôkazom môže byť aj fakt, že smartphony sa 13Mpx fotoaparátom nájdete v cenách od 150 do 580 eur, rozdiely v kvalite však budú priepastné.
 
Dôležitým parametrom je naopak svetelnosť (zapisuje sa vo formáte f / číslo), ktorá udáva, ako veľmi sa dokáže otvoriť clona fotoaparátu, a tým aj koľko svetla dopadne na snímač. Zjednodušene povedané, čím nižšie je číslo, tým lepšie bude fotoaparát fotiť v zlých svetelných podmienkach. Na to má vplyv aj prítomnosť optickej stabilizácie, ktorá dokáže udržať ostrý obraz aj pri dlhšom snímaní bez negatívneho dopadu na kvalitu. Nájdete ju však len v drahších telefónoch.
 
Tip: Ak máte na fotoaparát v telefóne veľké nároky, nájdite si u konkrétneho modelu ukážkové fotografie za rôznych svetelných podmienok - práve z nich najlepšie spoznáte, ako na tom je telefón v skutočnosti.
 
 
 

Baterie

 
Hoci sú batérie v chytrých telefónoch často aj niekoľkokrát väčšie ako u tých klasických tlačidlových, veľké displeje a výkonné procesory si vyberajú svoju daň a väčšina smartphonov pri bežnom používaní vydrží maximálne dva dni. Určujúcim parametrom je kapacita udávaná v mAh (miliampérhodina), je však dôležité prihliadať aj na to, ako je telefón výkonný a ako veľký a kvalitný má displej. U lacnejšieho smartphonov s HD displejom môže stačiť cca 2 500mAh akumulátor, vysoko výkonný telefón s QHD obrazovkou takú energiu ale spotrebuje výrazne rýchlejšie. Ak potrebujete nadštandardnú výdrž, hľadajte zariadenia s aspoň 4 000 mAh.
 
 
Ako sa vyznať v telefónnych batériách? 
 
Výhodou je podpora rýchlonabíjania - rozdiel v čase, ktorý telefón potrebuje k svojmu nabitiu, môže byť pri rovnakej kapacite pokojne aj päťdesiatpercentný. Štandardne sa dnešné smartphony z 0 na 100% dobíjajú medzi 2-3 hodinami v závislosti na kapacite batérie a použitej nabíjačke.
 
 
 

Displej

 
Veľkosť displeja určuje z veľkej časti rozmer telefónu, zamerajte sa ale aj na veľkosť okrajov. Na trhu nájdete smartphony s 5 palcovým panelom, ktoré sú rozmernejšie než niektoré iné s uhlopriečkou 5,2 palca. Menší displej znamená kompaktnejšie zariadenie, ľahšie držanie a ovládanie jednou rukou, u väčšieho je zase výhodou pohodlnejšie prehliadanie webu, písanie a sledovanie videí. Zamerajte sa tiež na rozlíšenie - do piatich palcov je plne dostačujúce HD (1 280 × 720 px), väčšiu uhlopriečku ale radšej vyberajte aspoň s Full HD panelom (1 920 × 1 080 px). Výhodou vyššieho rozlíšenia je jemnejší obraz a tým pádom väčšie množstvo informácií, ktoré sa zmestia na obrazovku, nevýhodou je ale vyššia spotreba batérie.
 
 
 
 

Odolnosť

 
Niektoré telefóny ponúkajú odolnosť garantovanú certifikáciu IP, čo je miera ochrany proti prachu a vode, vyjadruje sa kódom v tvare IPxx. Samotné označenie laikovi nič moc nepovie, ide ale o normu, ktorá meria odolnosť proti vniknutiu vody a pevných látok do telefónu za presne daných podmienok.
 
 
Outdoorové telefóny bývajú odolné nielen proti prachu a vode, ale aj nárazu. Tohto výrobcovia docieli použitím robustnej pogumovanej konštrukcie, ktorá absorbuje nárazy, a kvalitného krycieho skla na displeji. Nevýhodou takýchto zariadení je, že sú veľké a ťažké, zároveň výrazne drahšie než štandardné telefóny s porovnateľnou výbavou.
 
 
 

Dual SIM

 
Mnoho telefónov v súčasnosti ponúka podporu dvoch SIM kariet alebo sú vyrábané vo variantoch pre jednu i dve SIM karty. Je to vhodné napríklad pri cestách mimo Európskej únie, kde môžete do druhého slotu vložiť predplatenú kartu miestneho operátora, a
neutrácať tak vysoké sumy za dáta. Alebo v prípade keď máte zároveň súkromné a pracovné číslo.
 
Mnoho výrobcov v súčasnosti používa takzvané hybridné sloty, kedy je jeden určený pre SIM a druhý univerzálny pre SIM a pamäťovú kartu. Pri používaní dvoch SIM tak stratíte možnosť rozšírenia pamäte. Výrobcovia bohužiaľ zhodne označujú ako dual SIM aj telefóny s dvoma samostatnými SIM slotmi aj s jedným zdieľaným, je to potom potreba zistiť v recenziách alebo kontaktovať predajcu.
 
 
 

Záver

 
Máte rozmyslené priority, požiadavky a cenovú predstavu? Potom môžete svoj výber výrazne zúžiť. Vo chvíli, keď už vyberáte medzi menším množstvom telefónov, prečítajte si o každom niekoľko recenzií z rôznych zdrojov a ideálne i vyhľadať praktické skúsenosti užívateľov. Tu totiž môžete prísť na ďalšie slabiny, ktoré pri pohľade do tabuľky parametrov nemáte šancu odhaliť. Pri nákupe sa zamerajte na to, aby mal daný predajca tovar z oficiálnej slovenskej distribúcie a mal dobré renomé ohľadom riešenia reklamácií. Vyhnete sa tak prípadným nepríjemnostiam pri riešení problémov.
 
Porovnať mobilné telefóny